DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Krevetky

Chov krevetek v akváriu

Podrobnější popis chovu najdete zde

Malé řasožravé krevetky
Stručný přehled
 
Velikost nádrže

Vzhledem k jejich velikosti mohou krevetky osídlit i velmi malá akvária o objemu několika málo litrů. V nádrži o  velikosti  50 litrů  může při vhodných podmínkách žít přes 100 ks krevetek. Do tohoto počtu se krevetky v akváriu namnoží při vhodných podmínkach samy. Tento fakt značí, že na velikost nádrže jsou tyto krevetky naprosto nenáročné. Jsou však náročnější na ekologickou stabilitu v nádrži, která se v menších nádržích udržuje hůře.

 Čistota vody      

Jsou náročnější na čistotu vody, než většina akvarijních rybek, zvláště jsou citlivé na zvýšený obsah dusitanů, a těžkých kovů . Samozřejmý je filtr s malými póry. Pokud má filtr póry či otvory v krytu větší, mohou v něm uvíznout mláďata.

Teplota

Spodní hranice u akvárií v pokojích není stanovena – méně náročné druhy vydrží jakoukoli pokojovou teplotu. Z vlastních zkušeností mohu uvést, že  krevetky Neocaridina heteropoda var. Red vydrží bez úhony i teploty kolem 5 ºC, na akvaristických fórech se najdou zmínky o přežití a množení jedinců v kádích, které jsou po celý rok ve venkovním prostředí. Ale pozor na horní hranici – nad 30 ºC. Tuto teplotu krevetky nesnášejí a dosti často hynou. Mnoho chovatelů takto přišlo o svoje chovy krevetek.

Krmení      

Na krmení jsou drobné řasožravé krevetky nenáročné. Pokud jsou v akváriu rostliny a nějaké řasy, vydrží i bez přikrmování dlouho. Záleží   samozřejmě na počtu krevetek v akváriu. Při větším množství krevet je vhodné je přikrmovat hlavně rostlinnou stravou, (kopřivy, špenát, okurky) případně krmivy přímo pro krevetky. Pokud chceme krevetám dopřát vyváženou a stravitelnou potravu, pořídíme jim krmiva jako Ebitus, Biomax, Biozyme apod. Bez jakékoli újmy mohou být přikrmovány i vločkami, granulemi i tabletami pro ryby. Nepohrdnou a s vděkem přijímají i mražené a rozsekané pakomáří larvy či nítěnky. 

Řasožravost 

 

V boji s řasou mohou krevetky opravdu dobře pomoci, neznamená to však, že zmůžou vše. Chci tím říci, že pokud je na akváriu nevhodné osvětlení, vyšší obsah NO3, nevhodný filtrační systém, nevhodný poměr živin a další faktory podporující růst řas, tak krevetky tento problém nevyřeší. Při udržování biologické rovnováhy a destrukci řas jsou ale velmi dobrými pomocníky.

Nepřátelé

Tento odstavec se bude věnovat biotickým nepřátelům krevetek. V akváriích jsou jimi nejčastěji ryby. Každý chovatel by měl dopředu zvážit s jakými druhy ryb (pokud vůbec s nějakými) by měl krevetky chovat. Především  by měl vzít na vědomí, že i ta největší Neocaridina je menší než dospělá neonka. Většina chovatelů, kteří umístili drobné krevetky do společné nádrže s mírumilovnými malými rybkami (Ancistrus, neonka, některé tetry, gupky, platy, mečovky...) má zkušenost takovou, že krevetky zde přežívají, množí se, ale je jich tam daleko méně, než v akváriu určeném pouze pro krevetky (což je dáno nejen tím, že sem tam nějaká rybka slupne mládě krevetky, ale i tím, že akvárium je uzavřený ekosystém, který nemůže být nafukovací). Vyloženými nepřáteli krevetek jsou všechny druhy cichlid a cichlidek, skaláry, parmičky, větší druhy čichavců a všechny ostatní druhy akvarijních rybek větších než 7 cm (i větší Ancistrus sem tam nějakou malou krevetku pozře). Před nákupem krevetek prosím vždy zvažujte výše uvedená rizika.


Paraziti 

Parazité krevet samozřejmě existují, ale v našich akváriích se s nimi setkáme jen velmi zřídka.Obecně se má za to, že téměř  vždy je úhyn krevetek způsoben něčím jiným než parazity jako jsou plísně, bakterie, viry či prvoci. V tomto ohledu je chov krevetek lepší než chov ryb.

 

 NAVRCHOLU.cz